Akıllı LensNumaralı gözlük kullanmanın zor olduğu durumlarda veya numaralı gözlük kullanamayan kişiler için numaralı lens imdada yetişiyor. Son zamanlarda akıllı lens diye adlandırılan suni mercekler çokça duyulur oldu.

Gözümüzün odaklanması kornea tabakasına ve göz merceğine bağlı. Göz merceğindeki sorunlar odaklanma problemleri yaratıyor. Bu da uzağı veya yakını göremememizi sağlıyor.

Uzağı net görememe hastalığına miyopi denir. Miyop olarak da biliyoruz.

Yakını net görememe hastalığına hipermetropi denir. Hipermetrop olarak da biliyoruz.

Uzağı ve yakını görememe çeşitli nedenlere bağlıdır. Ancak 45 yaşından sonra yakını görme zorluğu başlar. İnsanlar yakını göremedikleri için okuma zorlukları da başgösterir. Okuyabilmek için yakın gözlüğü takmak zorunluluk olur.

Yaş ilerledikçe göz merceği daha da bozulur ve katarakt oluşur.

Katarak tedavisi var mı?

Katarakt tedavisi bozulan göz merceği ameliyatla alınarak yerine suni mercek takılmasıyla yapılır. Suni merceklerlere göz içi lensler veya kalıcı lensler de denir.

Kalıcı lenslerin bir çok çeşidi vardır. Tek odaklı yani Monofokal lensler uzağı net görmeyi sağlarlar.

Akıllı lens nedir?

Akıllı lens diye adlandırılan lensler temelde üç odağa sahip olan suni merceklerdir. Üç odak ile uzak, orta ve yakın mesafelerde net görme sağlanır.

Prensipte üç farklı merceğin iç içe geçerek tek bir lenste toplanması diyebiliriz. Bu lenslere Trifokal lensler denmektedir.

Akıllı lens ismi ile hastaların kafaları karışmaktadır. Ülkemizde bu ismin kullanılması bir pazarlama faliyeti sonucudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi temelde iç içe geçmiş üç farklı lensten oluşmaktadır.

Akıllı lens kaç yaşında takılabilir?

Bu lensler genellikle 45 yaş üstü hastalara uygulanmaktadır. İstisnai durum olsada acil durumlar ve ileri derecede göz hastalığı bulunan kişiler için daha erken yaşlarda akıllı lens ameliyatı yapılmaktadır.

Akıllı Lens

Akıllı lenslerin renklisi var mı?

Lens diyince insanların aklına ilk olarak kontak lensler geliyor. Ameliyat ile yerleştirilen suni merceklere pazarlama amacıyla lens denildiği için insanların yanılması çok doğal.

Akıllı lens denilen suni mercekler kontak lensler gibi değillerdir. Ameliyat ile göze yerleştirildikleri için tak çıkar değillerdir ve şeffaflardır.

Suni mercekler yada halk arasında bilinen adıyla akıllı lensler kozmetik amaçlı değillerdir. Bu sebeple tamamen tedavi amaçlıdırlar.

Merak ettiğimiz şey ise akıllı lensleri devlet karşılıyor mu, akıllı lens tedavisini SGK karşılıyor mu, sigorta akıllı lensi karşılıyor mu oluyor. Tüm bu soruların cevabı aşağıdaki paragrafta.

Akıllı lensleri SGK karşılıyor mu?

Kontak lens kullanıcılarının çoğu SGK’nın lens ücretlerini karşılayıp karşılamadığını merak ediyor. SGK bazı durumlarda kontak lens ücretini karşılıyor.

Göz ameliyatı olan ve kontak lens kullanma zorunluluğu bulunan kişilerin lens ücreti SGK tarafından karşılanıyor.

Çocuklarda gözlük yerine kontak lens kullanımı zorunlu ise SGK lens ücretini karşılıyor.

SGK, iki yıl arayla kontak lens ödemesi yapar.

Ancak ülkemizde akıllı lensleri devlet karşılamıyor.

Trend Optik Kavacık

Her yazımızda mutlaka belirttiğimiz bir hususu bu yazımızda da belirtmek istiyoruz. Lütfen lens veya gözlük almadan önce doktor muayenesine gidin. Reçetesiz gözlük ve lens almayın. Reçetesiz ve sahte gözlük kullanımı ile ilgili makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İster numaralı gözlük olsun ister numarasız gözlük yada numaralı lens veya numarasız lens oldun mutlaka doktor muayenesine gidip reçete almalısınız. Reçetesiz gözlük veya lens kullanıp sağlığınızı riske atmayın.

Yıllık Tecrübe
0 +

Kavacık Optik Mağazamız

Kavacık Mahallesi, Otağtepe Caddesi, No:78, Beykoz/İstanbul

Bizi Arayın

0216 465 37 00