Mavi Işık Korumalı GözlükTeknolojinin ilerlemesiyle birlikte ekran başında çok fazla zaman geçirir olduk. Özellikle cep telefonu ve bilgisayar ekranlarından yayılan mavi ışık göz sağlığımızı tehdit ediyor ve ekranlardan yayılan parlak ışıklara uzun süre maruz kalmak sarı nokta hastalığı, katarakt, baş ağrısı, retina bozukluğu ve  gözlerde yorgunluğa neden oluyor. Mavi ışık korumalı gözlük, göz sağlığınız için ihtiyacınız olan şey. Uzun vadeli göz hasarlarını engellemek sizin elinizde.

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık, 380 ila 500 nanometre aralığında dalga boyuna sahiptir. İnsan gözünün görebildiği en kısa dalga boyu ve en yüksek enerjiye sahip ışık çeşididir. Gözle görülmeyen ultraviyole ışınları ise mavi ışığın bir üst seviyesidir.

Doğal mavi ışık kaynağı güneştir. Yapay mavi ışık kaynakları ise tüm dijital ekranlar ve led lambalardır.

Mavi ışığın zararları nelerdir?

Teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırıyorsa sağlığımızı da o kadar tehdit ediyor. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız telefon, bilgisayar, tablet ve televizyonlar radyasyon ve ışık yayan teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar göz sağlığımızı ciddi tehlike arz ediyorlar.

Dijital ekrana sahip bu cihazlardan yayılan yapay mavi ışık gözlerimizi ciddi anlamda tehdit ediyor. Kornea göze giren mavi ışığı engelleyemediğinden zararlı olan bu ışığın tamamı retinaya ulaşır.

Bu sebeple mavi ışığa uzun süre maruz kalmak başta sarı nokta olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor.

Sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığı, bir retina hastalığıdır. Sarı nokta hastalığı tedavi edilmezse görme kayıplarına yol açabilir.

Bunun yanı sıra mavi ışık katarakt, baş ağrısı, retina bozukluğu ve  gözlerde yorgunluğa neden oluyor.

Mavi ışıktan nasıl korunuruz?

Mavi ışık korumalı gözlükler ile hem mavi ışığın zararlı etkilerinden korunun hem de göz yorgunluğunu azaltın. Numaralı ve umarasız gözlüklerde mavi ışık filtresi göz yorgunluğunu azaltarak günlük yaşamınızda konforlu bir hayat sürmemize yardımcı oluyor.

Mavi ışık filtreli gözlük işe yarıyor mu?

Teknolojik ekranların hemen hemen hepsi mavi ışık yayıyor. Özellikle evden çalışmanın ve uzaktan eğitimin yaygınlaştığı son zamanlarda mavi ışık yayan teknolojik aletleri daha fazla kullanmaya başladık.

Göz, retinaya gelen mavi ışığı engelleyemez. Göz bozukluklarının yanı sıra yapılan araştırmalar mavi ışığın melatonin salgılama hızını yavaşlattığı yönünde. Melatonin hormonu uyumamız için gereklidir. Mavi ışığa maruz kalan kişilerin uyku problemleri yaşamasının sebebi de melatonin hormonunun az salgılanması.

Tabletler, cep telefonları, televizyonlar, monitörler gibi teknolojik aletlerden ve diğer yapay ışık kaynaklarından yayılan mavi ışığı filtreleyerek gözlerinizde koruma sağlayan mavi ışık korumalı gözlükleri tercih etmelisiniz.

Mavi Işın Korumalı Gözlük

Mavi ışık filtreli gözlük gözü bozar mı?

Kısaca hayır. Mavi ışık filtreli gözlükler ve optik camlar gözünüzü zararlı mavi ışınlardan korumaya yardımcı olur.

Mavi ışık kaplamaları uzman optikçiler ve gözlükçüler tarafından yapılmalıdır. Merdiven altı yerlerde yapılan kaplamalar ve işportada satılan gözlükler gözünüze ciddi zararlar verir.

GÖZÜ 1 SAAT ARAYLA 15 DAKİKA DİNLENDİRMELİYİZ

Unutmayınız ki çocuklar zararlı ışınlardan daha çok etkilenirler. Çocukların göz sağlığı için hazırladığımız makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mavi ışık kaplamaları uzman optisyenler tarafından yapılmalıdır.

Mavi Işık: İyi ve Kötü Yönleri yazısını okumak için buraya tıklayın.

Yıllık Tecrübe
0 +

Kavacık Optik Mağazamız

Kavacık Mahallesi, Otağtepe Caddesi, No:78, Beykoz/İstanbul

Bizi Arayın

0216 465 37 00