Progresif Gözlük Camı Nedir40 yaşın üzerindeyseniz muhtemelen sizde de yaşa bağlı yakını görememe (presbiyopi) sorunu vardır. Siz de gözlük takıp çıkarmadan hem uzağı hem de yakını aynı gözlük ile görmek istiyorsanız progresif gözlük camı imdadınıza yetişiyor.

Progresif gözlük camı, çok odaklı gözlük camıdır. Tek odaklı gözlük camlarından hiç bir farkı olmayan progresif gözlük camları hem uzağı hem de yakını aynı gözlük ile net görmenize olanak sağlıyor.

Presbiyopi, yaş ilerledikçe göz merceğinin odaklanma yetisini kaybetmesi sonucu oluşan yakını görememe hastalığıdır. Yakını net görememeye başladıysanız hemen doktor kontrolüne gitmelisiniz. Çünkü presbiyopi yaş ilerledikçe daha da ilerleyen bir göz hastalığıdır.

Progresif gözlük camı hangi görme kusurları için en uygundur?

Progresif gözlük camları, miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe) ve presbiyopi (yaşa bağlı yakını görememe) göz kusurlarını düzeltmek için kullanılır.

Çok odaklı gözlük camı nedir?

Çok odaklı (multifocal) camlar hem uzağı hem de yakını tek bir gözlükte birleştiren camlardır. Böylece hem uzak hem yakın görme sorunlarınız için iki farklı gözlük takmanıza gerek kalmıyor.

Çok odaklı camlar üçe ayrılıyorlar;

 • Bifokal camlar yani iki odaklı camlar,
 • Trifokal camlar yani üç odaklı camlar,
 • Progresif camlar yani kesintisiz geçişli camlar

Bifokal ve trifokal gözlük camlarında dışarıdan bakıldığında uzak ve yakın görme kısımları arasında belli olan bir geçiş vardır. Fakat progresif camlarda uzak ve yakın arasında geçiş  görülmez. Progresif camlar bu özelliği sayesinde hem uzağı hem de yakını net görme imkanı sağlar. Bu sebeple en çok tercih edilen camlardır.

Yapısı itibariyle progresif gözlük camının üst tarafı uzak mesafe görme bölgesi, orta tarafı geçiş alanı (progresif bölge), alt tarafı  yakın mesafe görme bölgesidir.

Çok odaklı gözlük camı trend optik

Progresif gözlük camı kimlere verilir?

Progresif gözlükler, uzağı ve yakını net bir şekilde görmeyen ve/veya astigmatı olan ve uzak ve yakın için iki ayrı gözlük kullanmak istemeyen kişiler için uygundur.

Lütfen önce göz muayenesi olun. Reçeteniz ile güvenilir bir optik mağazaya gidin. Uzman optisyenler yardımıyla gözlük çerçevesi ve camı seçimi yapın.

Yakın uzak gözlük bir arada kullanışlı mı?

Bu sorunun cevabı EVET! İster daha önce gözlük kullanmış olun ister ilk defa gözlük kullanacak olun uzak-yakın (progresif) gözlüklere kolaylıkla alışacaksınız. Sürekli hem uzak hem de yakın için gözlük takıp çıkartmak yerine tek bir gözlük kullanmanın konforunu yaşayacaksınız.

Uzak yakın gözlük alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Her şeyden önce göz hekiminize muayene olmalı ve onun tavsiyelerine uymalısınız,
 • Gözlük camını güvenilir optik mağazalardan almalısınız,
 • Uzman bir optisyen yardımı ile yüzünüze uygun gözlük çerçevesi seçmeli ve camlar hakkında detaylı bilgi almalısınız,
 • Gözlük çerçevesinde markalar olduğu gibi gözlük camlarında da çeşitli markalar var. Uzman optisyeninizden cam markaları hakkında detaylı bilgi almalısınız,
 • Gözlük camı ayarı çok önemlidir. Bu sebeple güvenilir bir optik mağazadan alışveriş yapmalısınız

Progresif camların faydaları nelerdir?

 • Tüm mesafelerden net görüş sağlar,
 • Bifokal ve trifokal gözlüklerdeki gibi cam yüzeyinde gözle görünür uzaktan yakına geçiş çizgileri (bifokal çizgileri) yoktur,
 • Uzak mesafeden yakın mesafeye bakarken görüntü zıplaması olmaz

Beykoz Gözlükçü Trend Optik Kavacık

Trend Optik olarak Beykoz, Kavacık seminde bulunan optik mağazamızda uzman optisyenlerimiz ile size en uygun gözlük çerçevesini ve camını seçmenize yardımcı oluyoruz.

35 yılı aşkın optisyenlik tecrübemiz ile size hizmet vermekten mutluluk duyarız. Uzman optisyenlerimize danışmak için Beykoz, Kavacık semtinde bulunan optik mağazamızı ziyaret edin. Bize telefon ve WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yıllık Tecrübe
0 +

Kavacık Optik Mağazamız

Kavacık Mahallesi, Otağtepe Caddesi, No:78, Beykoz/İstanbul

Bizi Arayın

0216 465 37 00