Polarize Güneş GözlüğüPolarize güneş gözlüğü ne demek?

Güneş gözlükleri yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarları. Tarzımıza uygun renk renk ve çeşit çeşit gözlüklerle yaz kombinlerimizi tamamlıyoruz. Sadece yazın değil kışın da güneş gözlüğü kullanılması gerekiyor. Bir aksesuardan daha fazlası olan polarize güneş gözlüğü güneşin zararlı ışınlarından bizi koruduğu için göz sağlığımız açısından hayatımızda önemli bir yere sahip.

Güneş gözlüğü alırken biraz zorlanıyoruz. Renk, model, marka, fiyat seçimleriyle uğraşırken gözlüğün asıl amacını unutabiliyoruz. Güneş gözlüğü bizi korumalı. Herkesin göz ardı ettiği bir nokta cam seçimi. Cam seçimi çok önemli. Camlarla ilgili bir çok terim var. Bu yazımızda en sık kullanılan terim olan polarize cam konusuna değindik. Polarize ne demek? Polarize cam ne anlama gelir? Tüm merak edilen soruları bu yazımızda cevapladık.

Polarize cam nedir?

Polarize, güneşten gelen zararlı ışınları ve yansımaları emen bir film tabakasıdır. İşlenmemiş gözlük camlarının içerisine yerleştirilen polarize film tabakası ile güneş gözlükleri asıl amacına ulaşıyor.

Polarize filtreli güneş gözlüğü kullanmadığımız zaman oluşan parlama ve yansımalar sürekli gözümüzü kısmamıza neden olur. Bu da göz yorgunluklarına, baş ağrılarına ve hatta geçici görme kaybına neden olur.

1940 yılından günümüze polarize camlar gözlük sektöründe sıkça kullanılıyor. Bu dönemlerde fotoğrafçılar çekim esnasında oluşan yansımaları önlemek için polarize filtre kullanmıştır.

Polarize camlar sudan, kardan, geniş düzlüklerden, beyaz zeminlerden, metallerden yansıyan yoğun parlamaları emerek daha net bir görüş sağlarlar. Bu sebeple güneş gözlüğü almak isteyenler polarize camlı güneş gözlüklerini almalılar.

Özellikle araba kullanırken ve sportif aktivitelerde bu yansımalar göz kamaşmalarına yol açabilir ve sizi ciddi şekilde rahatsız edebilir.

UV gözlük mü polarize gözlük mü?

Ultraviyole (UV) cam, güneşin zararlı ışınlarını engelleyen bir cam türüdür. Ultraviyole camların da dereceleri vardır. Düşükten yüksele doğru artan bu dereceler camın ne kadar koruyucu olduğunu gösterir.

Polarize ise ultraviyole camın üstüne yansımaları engellemek için kullanılması gereken bir özellik olarak düşünülebilir.

Yani ikisi arasında bir tercih söz konusu değildir.

UV koruması aldığınız güneş gözlüğünde mutlaka olmalı. Polarize ise bir opsiyon. UV korumalı gözlüğünüzün üstünde polarize filtre istiyor musunuz istemiyor musunuz buna karar vermelisiniz. Olmazsa da olur. Ama göz sağlığınız için polarize filtre tercih etmelisiniz.

UV Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğünde polarize şart mı?

Güneş ışınlarının yatay bir yüzeyden yansıyıp gözünüze gelmesi gözlerinizde parlama oluşturur. Bu parlamalar sizi hem rahatsız eder hem de göz sağlığınıza bir tehdit oluşturur.

Bu tür parlamalar katarak başta olmak üzere bir çok göz hastalığına neden olur.

Sonuç olarak, güneş gözlüğünüzde bulunan polarize filtre yatay ışınları engelleyerek sadece dikey ışınların geçmesine izin verir.

Gözlüğün polarize olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir gözlüğün polarize olup olmadığını anlamanın bir çok yolu vardır. Polarize filtreler yatay ışınları engellerler.

  1. Gözlüğünüzü yansımalı bir yüzeye dik konumda tutun. Gözlük camında kararma veya renk değiştirme oluyorsa gözlüğünüz polarize demektir.
  2. Cep telefonunuzun ekranı açıkken gözlüğünüzü dik konumda tutun. Gözlük camında kararma veya renk değiştirme oluyorsa gözlüğünüz polarize demektir.

İyi bir güneş gözlüğü nasıl anlaşılır?

İyi bir güneş gözlüğü camı ve çerçevesi ile kaliteli olmalıdır. Bilindik markaların gözlüklerini tercih etmelisiniz. Camlarında UV filtre ve polarize filtre olmalıdır.

Garanti belgesi ve sertifikası olmayan gözlüklerden uzak durulmalı.

Polarize CamGüneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Güneş gözlüğü alırken göz sağlığınızı korumanız için dikkat etmeniz gereken bir çok husus var. Bu konu ile ilgili yazdığımız detaylı yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Çocuk güneş gözlüğü polarize olmalı mı?

Biz yetişkinler gibi çocukların gözlerinin de güneşin zararlı ışınlarından ve yansılamardan korunması lazım.

Bu konu ile ilgili yazdığımız detaylı yazıya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Degrade polarize cam nedir?

Degrade, kelime anlamıyla renk değişikliklerinde rengin başka renge dönüşürken oluşturduğu renk geçişi demek.

Gözlük camlarında ise beğendiğiniz cam renginin camın üstünde daha koyu tondan altına doğru aynı rengin daha açık tonuna doğru kademeli geçmesidir.

Degrade aslında bir filtre değil bir cam renk seçeneğidir. Seçtiğiniz bu renkteki camınıza polarize filtre uygulatabilirsiniz.

Yıllık Tecrübe
0 +

Kavacık Optik Mağazamız

Kavacık Mahallesi, Otağtepe Caddesi, No:78, Beykoz/İstanbul

Bizi Arayın

0216 465 37 00